Sztuczny i naturalny kruszony piasek
Nieregularny kształt ziaren piasku jest jedną z najważniejszych właściwości specjalnych kruszonego piasku. Oprócz tego, że jest stosowany jako piasek do spoinowania, stosuje się go w mniejszych lub większych ilościach jako kruszywo. Jest mieszany z tradycyjnymi rodzajami piasku, a także z gruboziarnistym wiórkiem.
Jeśli kruszony piasek został wyprodukowany z wstępnie posortowanego gruzu, cena jest znacznie niższa niż w przypadku kruszonego piasku z kamieni naturalnych, takich jak diabaz czy bazalt. Szary wrak jest również powszechną skałą do kruszenia piasku i wraz z kolorowymi wariantami kruszonego piasku jest jednym z najdroższych produktów.
Ceny według wagi lub objętości
Większość żwirowni i sprzedawców oferuje kruszony piasek w pojemnikach na tonę lub metr sześcienny. Ceny podawane według wagi za tonę są zwykle niższe niż ceny ilościowe za metr sześcienny.
Aby móc obliczyć koszty, ciężar właściwy ilości piasku należy obliczyć na podstawie gęstości piasku dla cen wagowych. Jeżeli kruszony piasek jest używany jako kruszywo, udział procentowy należy przypisać całkowitej ilości wagowej lub objętościowej.
Tyle kosztuje kruszony piasek
Z reguły można obliczyć, używając trzydziestu euro za tonę lub siedemdziesięciu euro za metr sześcienny.
1 tona szaro-niebieskiego kruszonego piasku (uziarnienie 0-1 mm) jako materiał sypki
ok. 45 EUR
1 metr sześcienny szaro-niebieskiego kruszonego piasku (uziarnienie 0-1 mm) w BigBagu
ok. 80 EUR
1 tona kruszonego szarego piasku (uziarnienie 1-3 mm) jako materiał sypki
ok. 50 euro
1 metr sześcienny kruszonego piasku z szarego wraku (uziarnienie 1-3 mm) w BigBagu
ok. 90 euro
1 tona kruszonego piasku z gruzu budowlanego (wielkość ziarna nieokreślona) jako materiał sypki
ok. 27 euro
1 tona kruszonego piasku z wapienia (uziarnienie 0-5 mm ) jako towary masowe
ok. 36 EUR
1 metr sześcienny kruszonego piasku wapiennego (uziarnienie 0-5 mm) w BigBag
ok. 36 EUR
porady i wskazówki
Obliczając cenę, należy zwrócić uwagę na różne ciężary właściwe różnych wielkości ziaren. Jeśli wykonujesz obliczenia przy użyciu objętości, zawsze musisz przeliczyć ceny wagowe na wymaganą objętość i odwrotnie.