Gładki tynk wewnątrz - wskazówki od specjalisty

Gładki tynk we wnętrzu otwiera różnorodne możliwości projektowania. Równomiernie zabarwione powierzchnie ze strukturą lub bez, techniki falowania i późniejsze malowanie tworzą pożądany wygląd. Oprócz tynków mineralnych atrakcyjne okładziny ścienne mogą stanowić produkty z żywicy syntetycznej, takie jak kolorowy tynk kamienny.

Klasyczny gładki tynk składa się z minerałów

Kiedy kupujesz zaprawę tynkarską do gładkiego tynku, suchy proszek składa się z mieszanki piasku ze środkami wiążącymi, takimi jak tynk gipsowy, wapno lub cement. Istnieją również dodatki wpływające na właściwości fizyczne gładkiego tynku. Zaprawa (7,79 € w Amazon *) może zawierać przyspieszacze wiązania, które zapewniają szybsze wysychanie wilgotnej masy zaprawy. Inne dodatki zwiększają przyczepność do podłoża i zapewniają oddychalność poprzez tworzenie porów. Dodanie pigmentów barwnych barwi gładki tynk, który następnie nakłada się ze strukturą lub bez. Gotowe do użycia tynki mineralne są już wymieszane i sprzedawane w odpornych na wilgoć wiaderkach lub plastikowych torbach.

Gotowe tynki nadają się dla majsterkowiczów

Podczas gdy gładki tynk mineralny wymieszany z zaprawą może być niezawodnie nałożony tylko przez wyszkolonego tynkarza lub malarza, o tyle gotowe tynki z zawartością żywicy lub bez niej są łatwiejsze w obróbce. Doświadczeni i wykwalifikowani majsterkowicze mogą nakładać lepką masę zaprawy za pomocą wałków lub frędzli jako pędzla lub tynku wałkowego (49,99 EUR w Amazon *). W przypadku stosowania szpatułek lub kielni zwykle potrzebny jest specjalista.

Gotowy do użycia materiał kosztuje więcej niż sucha zaprawa

Najlepsze ceny materiałów uzyskasz stosując zaprawę tynkarską w postaci suchego proszku, która jest zwykle stosowana, mieszana i nakładana przez profesjonalistów. Jako wskazówkę dotyczącą kosztów materiałów i robocizny można liczyć na cały dom, którego ściany wewnętrzne mają być całkowicie wykończone gładkim tynkiem, w cenie prawie sześćdziesięciu euro za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej przy konwencjonalnej wysokości sufitu. W znanych sieciach sklepów z narzędziami i materiałami budowlanymi worki z zaprawą tynkarską o zawartości 25 kilogramów kosztują od około dwudziestu euro, a po zmieszaniu wystarcza na około osiem do dziesięciu metrów kwadratowych. W sklepach internetowych, takich jak bausep.de czy knauf-bauprodukte.de, oferta sięga od suchej zaprawy po gotowy tynk, a przedział cenowy waha się od dwudziestu do pięćdziesięciu euro.

Interesujące artykuły...