
Aby wyjaśnić, jak duże mogą być różnice cenowe w przypadku tynku zwijanego (49,99 EUR w Amazon *), poniżej obliczono dwa przykłady porównawcze. Tynk zwijany nadaje się również bez problemu do samodzielnego wykonania, dlatego nie uwzględniono kosztów rzemieślnika. Przykład porównawczy odnosi się do pomieszczenia o wymiarach 4 x 5 metrów i wysokości sufitu 2,60 metra - łącznie około 60 metrów kwadratowych łącznie z sufitem należy otynkować, jeśli usuniesz otwory drzwiowe i okienne.
Prosty tynk rolkowy z pojemnika
Pod względem ceny kontener 20 kg kosztuje około 35 euro, kontener 10 kg około 15-20 euro. Według producenta większość tych produktów wystarcza na około 1,5 metra kwadratowego na kg, więc przy małej rezerwie bezpieczeństwa potrzebujemy 50 kg za łączną cenę około 90 euro. Ponadto istnieje niezbędny głęboki podkład (21,90 € w Amazon *) na powierzchnię, który należy nałożyć wcześniej. Na jedną warstwę potrzeba około 10 litrów i oczywiście dwukrotnie więcej na podwójną warstwę. Tiefengrund kosztuje od 5 do 10 euro za litr, co oznacza, że trzeba dodać od 50 do 100 euro za bezproblemowe podłoża i od 100 do 200 euro za głęboki podkład do podłoży bardzo chłonnych. Oznacza to, że głęboki podkład może być nawet droższy niż tynk wałkiem. Rola,Siatki do zdejmowania izolacji i szczotki do krawędzi kosztują około 20 euro, jeśli ich jeszcze nie ma, i około 10 euro za niezbędny materiał maskujący.
Całkowite koszty: co najmniej 170 euro za ten pokój, do około 330 euro w zależności od kosztów głębokiego dna. Cena porównawcza: tynk wapienny w konwencjonalnym procesie tynkowania z worka, około 50 kg za około 40 euro, często nie jest potrzebny głęboki podkład.
Tynk wapienny w rolce od profesjonalnego producenta
Można tutaj zaoszczędzić na kosztach gruntowania głębokiego, tynki wapienne w rolce zwykle zaprzyjaźniają się z podłożami silnie chłonnymi, bo nawet zwiększają ich trwałość. Trzeba się spodziewać znacznie wyższych cen za pojemniki, ale może się to opłacać, ponieważ pomijamy głębokie dno: z profesjonalnym producentem ledwie można się tam dostać z pojemnikiem 20 kg ze względu na większą wydajność, a to kosztuje tylko 90 euro. W tym przypadku dużo bardziej oddychający, ekologiczny i wysokiej jakości tynk wapienny o drobnej ziarnistości jest zdecydowanie najtańszą alternatywą spośród tynków walcowych, ale tynk konwencjonalny, który można samodzielnie wymieszać, jest oczywiście znacznie tańszy.