Koszty materiałowe do samodzielnego wykonania (tylko tynk wykończeniowy)
Jeśli sam tynujesz sufit, wystarczy obliczyć koszty materiałów. O ile nie jest wymagany tynk podtynkowy, ponieważ jest on nadal nienaruszony, najwyższe koszty ponoszone są na naprawę tynku ukrytego i podkładu.
Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, możesz pracować za pomocą wałka lub tynku szczotkowego. Na bazie żywicy syntetycznej 20-kilogramowy pojemnik z tynkiem w rolce (49,99 euro na Amazon *) wystarcza na około 30 metrów kwadratowych powierzchni sufitu i kosztuje około 35 euro. W dodatku jednak być może trzeba będzie liczyć na podkład, który jest nieproporcjonalnie drogi w porównaniu z tynkiem. Za około 5-10 euro za litr można jednorazowo pomalować około 10 metrów kwadratowych. W przypadku tynku wapiennego pojemnik 20 kg kosztuje około 80-90 euro, ale wystarcza na prawie podwojenie powierzchni ściany i nie wymaga gruntowania na chłonnych podłożach. Klasyczny tynk jest nieco tańszy, worek 25 kg drobnego tynku kosztuje około 20 euro, a także wystarcza na 30 metrów kwadratowych. Tutaj też nie można obejść się bez podkładu.
Nie uwzględniono tutaj wypełniacza (7,39 EUR w Amazon *), ponieważ w zależności od stanu wymagane są różne ilości.
To prowadzi nas do następujących szacunkowych cen metrów kwadratowych:
- Tynk wykończeniowy z żywicy syntetycznej z podkładem: około 2 euro za metr kwadratowy kosztów materiału
- Tynk wykończeniowy w rolce Tynk wapienny bez podkładu: około 1,50 euro za metr kwadratowy
- Tynk wierzchni tynkowany w sposób klasyczny: również w przybliżeniu od 1,50 na metr kwadratowy w zależności od rodzaju tynkowania
Przy stosowaniu tynków strukturalnych duże ziarno może zmniejszyć wydajność do połowy pierwotnej wartości - tynk wykończeniowy jest wtedy dwukrotnie droższy.
Zleć wykończenie
Koszty dla rzemieślników obejmują około 30% niższe koszty materiałów oraz szacowany przez firmę czas pracy. Często są też stawki ryczałtowe, ale nie wszędzie tak jest i zależy to również od firmy.