Cztery rodzaje szpatułki
Wstępne rozróżnienie między różnymi dostępnymi i nadającymi się do użytku typami wypełniaczy jest przydatne dla przeglądu i porównywalności kosztów:
- Gotowa do użycia masa szpachlowa w zamkniętej formie, która jest przetwarzana bezpośrednio w stanie wilgotnym
- Gotowa szpachlówka w postaci proszku, również dwa składniki, które miesza się z wodą
- Własna produkcja materiału podstawowego i wypełniacza
- Wypełniacz do wyrównywania podłóg
Wilgotny gotowy wypełniacz jest zdecydowanie najdroższym wypełniaczem. Jest zbyt drogi i nie jest konieczny do wypełniania powierzchni oraz dłuższych spoin i szczelin.
Zadania i selekcja
Cena materiału wypełniającego jest czynnikiem kosztowym, który dotyczy zarówno ścian, jak i sufitów. Jeśli podłogi, takie jak jastrych, są wyrównane, można stawiać wyrówniarce wyższe wymagania w zakresie odporności na ścieranie, tekstury i stabilności.
W powszechnej praktyce rzemieślników, którzy podsumowują swoje usługi w kwotach ryczałtowych, należy zapytać o rodzaj wypełniacza i powód wyboru. Niektórzy rzemieślnicy przyjmują produkty, które są zbyt drogie ze względu na wygodę lub zwiększają marżę za pomocą gorszych lub źle wymieszanych szpatułek.
Możliwość orientacji i wielkości spożycia
Zasadniczo wypełniacze powinny być dyfuzyjne. Jedynym wyjątkiem są wypełniacze do drewna, które w większości oparte są na żywicy syntetycznej. Bieżąca cena zakupu mieszalnego produktu w proszku Uniflott może służyć jako przybliżona wskazówka dotycząca kosztów materiałów do tynkowania Rigips. Produkty gipsowe należy w tym celu wzbogacić odpowiednimi dodatkami.
Proporcje mieszania oraz wymagania ilościowe pod względem miejsca i długości podane są na opakowaniu. Rzemieślnik powinien być w stanie wyjaśnić odchylenia cen zarówno w górę, jak iw dół przed wypełnieniem płyty gk. Różne szpatułki generują zmienne wartości zużycia. Do wypełniania szczelin, szczelin i otworów na śruby można zastosować zużycie od 0,3 do 0,4 kg na m2. Masa szpachlowa wyrównująca i wyrównująca powinna być obliczona na około jeden kilogram na m2.
porady i wskazówki
Za kit w postaci proszku do samodzielnego wykonania można dostać kilogram na prawie wszystkie aplikacje za około 1,80 do 2 euro.